6. Központi idegrendszeri sérülések
A nagy ütközésveszélyű sportok során előfordulhatnak (összességében elég ritkán) a súlyos, nemegyszer sajnos halálos kimenetelű agysérülések és gerincvelői sérülések is.
Az agyrázkódás enyhébb formája az idegrendszeri traumáknak, és a sérülés utáni eszméletvesztéssel és emlékezési zavarokkal járhat. Később fejfájás, hányinger és szédülés követheti, mely tünetek természetes velejárói az agyrázkódásnak.
Ha azonban a sérülést
- végtagbénulás
- kettőslátás vagy
- beszédzavar
követi a trauma után, a sérültet haladéktalanul ideggyógyászati ellátásban kell részesíteni, mert e tünetek komolyabb agyi károsodásokat jelezhetnek (pl. agyi bevérzést).
Hasonlóképpen, amennyiben a sportoló fejfájásra panaszkodik, és ez a fejfájás
- hirtelen, ütésszerűen áll be erőkifejtés közben,
- egy korábbi fájás megváltozott jellegű formája, vagy fokozatosan erősödik,
- lázzal társul,
- zsibbadással jár,
- féloldali gyengeséggel együtt jelentkezik,
- kettőslátással társul,
az illetőt haladéktalanul orvoshoz kell vinni, mert a tünetek kóros idegrendszeri elváltozásokra utalhatnak.
Az agyi ödéma (folyadékgyülem) szintén nagy erejű ütés hatására jöhet létre, és kórházi ellátást igényel, mert a megnövekedett folyadéknyomás mechanikailag és anyagcsere-folyamataiban is károsíthatja az érzékeny idegszövetet.
Erőlködés, a csigolyákra ható nagy kompressziós erőhatás miatt kialakulhat gerincsérv (helyesebben megnevezve porckorongsérv) is, melynek során a csigolyatestek közötti porckorong (10. ábra) külső, erősebb része meggyengül (esetleg ki is szakad), és a belső, lágyabb állomány kitüremkedik. Az így kidomborodó rész pedig nyomhatja a gerincvelői idegek gyökeit, ezért ezt a – tulajdonképpen – porcsérülést idegi sérülésként is tárgyalhatjuk. A protrúzió magát a gerincvelőt is nyomhatja, ami még komolyabb tüneteket produkálhat (bénulás, érzékeléskiesés, vizelet- és székletvisszatartás zavarai). A gyógyszerekre és gyógytornára nem reagáló, súlyos porckorongsérv műtétileg gyógyítandó. Bekövetkezésének leginkább kitettek a túlsúlyos személyek, és azok, akik ritkán, de olyankor nagy intenzitással kívánnak sportolni, és esetleg még be sem melegítenek megfelelően.
Ha a bármilyen okból létrejövő derékfájáshoz
- lábfejgyengeség vagy
- vizelettartási illetve vizeletindítási nehezítettség társul,
akkor sürgősen orvoshoz kell vinni a sérültet, mert a központi idegrendszer komolyabb sérülését jelezheti a szervezet. Nagy sebességgel végzett, ütközésveszélyes sportokban (pl. autóversenyzés, sárkányrepülés) ritkán előfordulhat gerincvelőszakadás is, ami a sérülés alatti testrészek bénulásával és az érzékelés kiesésével jár. E rendkívül súlyos állapot gyógyítására az elmúlt évtizedben történtek rendkívül biztató, de ma még legalábbis általános elérhetőségüket tekintve gyermekcipőben járó próbálkozások (pl. Capogrosso et al. 2016, Wenger et al. 2016).